Lidhje

Media Arkivi

Festival i muzikës mesjetare shqiptare


Muzikante dhe studiues shqiptare organizuan keto dite ne Durres nje festival mbi historine e muzikes mesjetare shqiptare. Per afro nje jave instrumentiste dhe kengetare nga Shqiperia, Kosova, Franca, Spanja dhe Italia luajten per here te pare pjese te kompozitoreve te njohur shqiptare Jan Kukuzeli, dhe Gjergj Lapacaja. Festivali u zhvendos cdo nate ne skena te amfiteatrove, kishave, shkollave dhe shesheve te qytetit te lashte bregdetar.

XS
SM
MD
LG