Lidhje

Media Arkivi

Nishani: Të vazhdojnë reformat në drejtësi


Presidenti Nishani qëndroi për një vizitë një javore në Shtetet e Bashkuara gjatë së cilës mori pjesë në forumin e Nismës Globale të Presidentit Klinton, që zhvillohet paralelelisht me Asamblenë e Përgjithshme të OKB-së në Nju Jork, si dhe u takua me pjesëtarë të komunitetit shqiptar në disa shtete të Amerikës si në Masaçusets, Detroit dhe Nju Jork. Por në vendin e tij, Presidenti Nishani ndeshet me një situatë të re politike, pas ardhjes së koalicionit të majtë në pushtet dhe ndërsa vendi ndeshet me probleme të mëdha, sidomos për të luftuar korrupsionin dhe krimin e organizuar, pasoja të një sistemi të dobët drejtësie, që është akuzuar vetë si i korruptuar. Presidenti Nishani ishte i ftuar në emisionin Ditari të Zërit të Amerikës.

XS
SM
MD
LG