Lidhje

Ndahet nga jeta Shirley Temple Black


Shirley Temple Black, fëmija aktore, yll i Hollivudit që mahniti audiencën amerikane gjatë kohës së vështirë të Depresionit të madh të viteve 1930, vdiq dje në mbrëmje në moshën 85 vjeçare.

Aktorja vdiq në shtëpinë e saj pranë San Franciscos, sipas një deklarate të familjes së saj.

Një fëmijë e bukur me flokë kaçurrela, Shirley Temple fitoi zemrat e amerikanëve me të kënduarin dhe të vallëzuarin e saj në filma të shumtë me tema të gëzueshme. Ajo u bë një ikonë e kinematografisë amerikane, falë interpretimit të këngës “On the Good Ship Lollipop” dhe rutinës së vallëzimit tap me kërcimtarin legjendar afrikano-amerika Bill “Bojangles” Robinson në filmin “The Little Colonel”.

Në vitin 1935 ajo mori një Oscar të posaçëm për “kontribut të jashtëzakonshëm në kinema”. Temple u tërhoq nga aktrimi në vitin 1949 në moshën 21 vjeçare.

Pas largimit nga dritat e kameras, ajo u martua dhe u bë aktive në Partinë Republikane. Ajo ndërmorri një karrierë si diplomate në vitin 1969 kur Presidenti Richard Nixon e emëroi në delegacionin amerikan në Kombet e Bashkuara. Ajo shërbeu si ambasadore në Gana dhe Çekosllavaki.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG