Lidhje

Kosova bëhet gati për zgjedhjet e përgjithshme


Në Kosovë, pritet që deri në fund të javës të përfundojë hartimi i propozimeve për ndryshimin e ligjit zgjedhor që duhet të miratohet para caktimit të datës së zgjedhjeve të përgjithshme, që pritet të mbahen në qershor. Drejtuesit e dy partive më të mëdha në vend, Partisë Demokratike dhe Lidhjes Demokratike thanë se do të kërkojnë konsensus në Parlamentin e Kosovës për mbajtjen e zgjedhjeve të përgjithshme, ndërsa Aleanca për Ardhmërinë e Kosovës po vazhdon më nismën e saj për një mocion mosbesimi ndaj qeverisë. Nga Prishtina njofton korrespondenti ynë Besim Abazi.
Ligji zgjedhor i Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:57 0:00
XS
SM
MD
LG