Lidhje

Gruemirë, zbulohet një bazë armatimi


Zbulohet nje baze armatimi
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:06 0:00
Gjatë një operacioni policor të koduar, të zhvilluar sot, policia e Qarkut të Shkodrës zbuloi në një fshat të komunës Gruemirë të rrethit të Malësisë së Madhe, një bazë armatimi dhe municionesh luftarake. Gjatë kontrollit, forcat e policisë gjetën në një banesë 238 kallepë lëndë shpërthyese të tipit tritol si dhe 200 metër filit, që shëben për aktivizimin e lëndës shpërthyese.

Gjithashtu, në këtë banesë u sekuestruan nga policia edhe tre armë zjarri automatike model 56, gjashtë arka me fishekë, 100 granata dore, një dylbi për armë snajper dhe një tjetër dylbi e zakonshme si dhe një numër materialesh të tjera luftarake.

Policia arrestoi në flagrancë një 65 vjeçar, pronarin e banesës ku u gjetën armët dhe materialet luftarake.

Policia nuk ka dhënë detaje të mëtejshme nëse materialet e sekuestruara përdoreshin për veprimtari kriminale apo për tregti të jashtëligjshme, po ndërkohë njoftoi se operacioni policor është në vazhdim.

Muajt e fundit, në disa qytete të Shqipërisë janë rregjistruar rreth 30 shpërthime me lëndë plasëse, që kanë krijuar një situatë pasigurie në vend. Objektiv i këtyre shpërthimeve kanë qenë kryesisht biznesmenë të ndryshëm, por edhe përsona të përfshirë prej kohësh në konflikte apo veprimtari kriminale.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG