Lidhje

Bergdahl në SHBA


A sign celebrating the release from captivity of Sgt. Bowe Bergdahl stands on a street in the soldier's hometown of Hailey, Idaho, Wednesday, June 4, 2014.
Reshteri i ushtrisë amerikane që u mbajt peng nga talebanët në Afganistan për gati pesë vjet, u kthye në Shtetet e Bashkuara.

Zyrtarët ushtarak amerikanë thanë se Bowe Bergdahl, që është trajtuar në një spital ushtarak në Gjermani mbërriti sot paradite në një qëndër mjekësore ushtarake në San Antonio të Teksasit.

Bergdahl u lirua dy javë më parë kur presidenti Barack Obama ra dakort për një shkëbim të burgosurish, duke liruar pesë terroristë të dyshuar talebanë nga burgu ushtarak në Gjirin Guantanamo të Kubës dhe duke i dërguar ata në Katar, i cili ra dakort t’i mbajë ata për një vit.

Zyrtarët e ushtrisë amerikane thane se reshteri Bergdahl u largua nga pozicioni i tij afgan në vitin 2009. Disa nga kolegët e tij ushtarakë thonë se ai dezertoi me dëshirë njësinë e tij.
XS
SM
MD
LG