Lidhje

Jacques Cousteau, eksplorues i botës nënujore


Underwater Explorer Jacques Cousteau Remembered by Son in Memoir
Nipi i ekspoloratorit të famshëm të botës nënujore dhe regjisorit Jacques Cousteau, po e çon më tej traditën e familjes duke kaluar 31 ditë nën ujë në brigjet e Floridës.

Fabien Cousteau dhe një ekuipazh prej gjashtë vetësh po qëndrojnë në një laborator shkencor nënujor, të quajtur Aquarius në Florida Keys, që është një zonë e mbrojtur detare.

Zoti Cousteau thotë se aventura e tyre "Misioni 31" bazohet në një eksperiment të ngjashëm të jetës nënujore që zgjati 30 ditë. Eksperimenti u zhvillua në Detin e Kuq në vitin 1963 dhe u filmua nga regjisori Jacques Cousteau për dokumentarin e tij "Botë pa diell," fitues i çmimit Oskar.
XS
SM
MD
LG