Lidhje

Ukrainë: Plani i paqes


Ukraine's President Petro Poroshenko addresses deputies during a session of parliament in Kyiv, June 19, 2014.
Presidenti i Ukrainës Petro Poroshenko shpalli një armëpushim një javor në fushatën e qeverisë së tij kundër separatistëve pro-rus në lindje të vendit.

Sipas faqes së tij elektronike, zoti Poroshenko urdhëroi ushtrinë dhe forcat e sigurisë të respektojnë armëpushimin për shtatë ditë.

Presidenti citohet të ketë thënë se urdhëri nuk do të thoshte se forcat ukrainase nuk do të përgjigjeshin në se sulmohen.

Plani i paqes prashikon krijimin e një zone të çmilitarizuar prej 10 kilometrash, përgjatë kufirit të Ukrainës me Rusinë.

Dje zoti Poroshenko bisedoi në telefon me presidentin Vladimir Putin për hollësitë e planit.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG