Lidhje

Baseni i Drinit


Baseni ujor i Drinit, ku janë ndërtuar katër hidrocentralet më të mëdhej të Shqipërisë, po rrezikohet nga erozioni, shkatërrimi i sipërfaqeve pyjore, hedhja e mbeturinave urbane dhe dëmtimi i ekositemit natyror.

Studiues nga disa rrethe te zones Veriore te Shqiperise, paraqitën gjatë një konference shkencore të zhvilluar në Shkodër, shqetesimet e tyre në lidhje me problemet që shfaqen në këtë basen ujor duke propozuar ndërhyrje të menjëherëshme për të shpëtuar ekosistemin natyror nga dëmtimi i mëtejshëm.

Baseni i Drinit
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:25 0:00

XS
SM
MD
LG