Lidhje

Kosovë, debate rreth zgjedhjes së drejtuesve të Kuvendit


PDK dërgon në gjykatë Kushtetuese organet e zgjedhura të parlamentit të Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

PDK dërgon në gjykatë Kushtetuese organet e zgjedhura të parlamentit të Kosovës

Në Kosovë, parlamenti dje zgjodhi organet udhëheqëse të saj, organe këto që po kundërshtohen nga Partia Demokratike e cila sot e dërgoi për shqyrtim në gjykatën Kushtetuese. Por, njohës të çështjeve juridike thonë se gjykata Kushtetuese mund të marr vendim vetëm për çështjet që kanë të bëjnë me grupet parlamentare, por jo edhe të rregulloreve të punës së parlamentit. Ata thonë ndërkaq se zgjedhja e organeve të parlamentit në seancën pa Partinë Demokratike, ishte një zgjidhje politike për krizën që u krijua në parlament, dhe se nuk ishte në kundërshtim me rregulloren e punës së parlamentit.

PDK dërgon në gjykatë Kushtetuese organet e zgjedhura të parlamentit të Kosovës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:27 0:00

Shiko komentet (3)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG