Lidhje

Rrëzimi i avionit MH17


Alexander Hug (front C), deputy head for the Organization for Security and Cooperation in Europe's (OSCE) monitoring mission in Ukraine, stands with members of his team on the way to the MH17 crash site in eastern Ukraine, July 30, 2014.

Vëzhguesit ndërkombëtarë në Ukrainën lindore, janë kthyer mbrapsht nga vendi i rrëzimit të avionit të Malaysia Airlines, pasi separatistët pro-rusë përsëri nuk i lejuan të hyjnë në zonë.

Zyrtarët evropianë thanë se pas diskutimeve me kryengritësit në vendin e rrëzimit, vëzguesit e OSBE-së u kthyen në bazën e tyre në qytetin e Donetskit.

Shqetësimet e sigurisë nuk po i lejojnë hetuesit ndërkombëtarë të afrohen në zonë. Një zëdhënës i Këshillit për Sigurinë dhe Mbrojtjen Kombëtare të Ukrainës, Andriy Lysenko tha sot se kryengritësit kanë vendosur mina tokësore në zonën përreth vendit ku ra avioni.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG