Lidhje

Pas tragjedisë në centralin bërthamor të Fukushimës, Japoni


Në Japoni, një komision juridik rekomandoi ngritjen e akuzave ndaj tre ish-drejtuesve të entit që administron centralin bërthamor të Fukushimës, i cili u paralizua për shkak të cunamit në vitin 2011.

Komisioni i pavarur prej 11 anëtarësh vendosi në favor të ngritjes së akuzave kundër ish-presidentit dhe dy ish-nënpresidentëve të kompanisë energjitike Tokyo Electric.

Prokurorët vendosën vitin e kaluar të mos ngrejnë akuza kundër drejtuesve të kompanisë, duke thënë se shkalla e shkatërrimeve të shkaktuara nga tërmeti me magnitudë 9.0 dhe tsunamit si pasojë e tij ishte e paparashikueshme.

XS
SM
MD
LG