Lidhje

Përhapja e Ebolës në Afrikën Perëndimore


Presidentja e Liberisë po siguron punonjësit e shëndetësisë se janë duke ardhur burimet në luftën kundër ebolës.

Ellen Johnson Sirleaf u takua dje me punonjësit e shëndetësisë në Monrovia. Punonjësit kanë kërkuar paga dhe kushte më të mira.

Liberia, Guinea dhe Siera Leone kanë patur 1 mijë vdekje nga ebola. Guinea jnoftoi dje se po mbull kufijtë e saj me Liberinë dhe Siera Leonen.

Shpërthimi i tanishëm i ebolës në Afrikën perendimore është me ritme të larta duke infektuar më shumë njerëz sesa të gjitha shpërthimet e mara së bashku. Deri tani për sëmundja nuk ka shërim apo vaksinë.

XS
SM
MD
LG