Lidhje

Ish të burgosurit politikë dhe dëmshpërblimi


Ish te perndjekurit dhe demshperblimet
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:34 0:00

Drejtues të Institutit të të Përndjekurve Politikë të Shqipërisë nisën sot nga Shkodra takimet me përfaqësues të Shoqatave të ish të burgosurve politikë në rrethe për të sqaruar ndryshimet ligjore mbi dhënien e dëmshpërblimit. Nga Shkodra ata bënë të ditur se, qeveria shqiptare ka planifikuar që brenda vitit të shpërndajë një fond prej rreth 15 milion dollarësh, ku 70 përqind e këtij fondi do ta përfitojnë ish të burgosurit politikë që janë ende gjallë.

Ndërkohë, ish të burgosurit dhe të përndjekurit politikë vazhdojnë të përballen me problematikat e shkollimit, strehimit, por edhe dënimit të krimeve të komunizmit.

Ish te perndjekurit dhe demshperblimet
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:34 0:00

XS
SM
MD
LG