Lidhje

Fermerët shqiptarë, vështirësi në eksportin e bimëve mjekësore


Disa qindra fermerë në Jug të Shqipërisë që merren me bimët mjekesore po ndeshen me vështirësi për eksportimin e tyre. Autoritetet e Bujqësisë në Gjirokastër thonë se po e ngrejnë shqetësimin pasi ky aktivitet shërben për punësimin e shume familjeve me nivel të ulët ekonomik. Ndërkohë specialistët flasin se po shkon drejt rënies infeksioni i bagëtive "gjuha blu" dhe ka nisur rimbursimi i fermave që u dëmtuan nga kjo sëmundje.

Fermerët shqiptar vështirësi në eksportin e bimëve mjekësore
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

XS
SM
MD
LG