Lidhje

Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar në Korçë


Muzeu Kombëtar i Artit Mesjetar në Korçë është pasuruar së fundi me një ikonë të vjetër, e cila është kthyer nga familja e një koloneli francez. Ky muze, nga më të veçantët në Shqipëri, ruan vlera të rralla të ikonografisë shqiptare. Specialistët thonë se për këto vlera duhet rritur vëmendja sidomos për ato që gjenden në dhjetëra objekte kulti dhe rrezikojnë të dëmtohen apo të grabiten.

Korça
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:58 0:00

XS
SM
MD
LG