Lidhje

PD, votohet kryesia e re


Arben Ristani zgjidhet Sekretar i Përgjithshëm. Fiton garën me Eduard Selamin dhe Enkelejd Alibeajn. Konfirmohen dy nënkryetarët Edi Paloka dhe Edmond Spaho. Votime dhe për 6 Sekretarë dhe 22 drejtuesë departamentesh

Në Shqipëri Partia demokratike zhvilloi sot procesin e votimeve për kryesinë e re të saj, e cila vec dy nënkryetarëve do të ketë dhe një Sekretar të Përgjithshëm, 6 sekretarë të tjerë dhe 22 drejtuesë departamentesh

Këshilli kombëtar i demokratëve u mblodh sot pas më shumë se dy muajsh që nga zgjedhja e anëtarëve të tij. Me propozim të kryetarit Lulzim Basha, Këshilli rikonfirmoi me votim të hapur, dy nënkryetarët, Edi Palokën, njëkohësisht kryetar i grupit parlamentar dhe Edmond Spahon, një nga nënkryetarët e parlamentit.

Një garë e ngushtë u zhvillua për Sekretarin e Përgjithshëm ku pati tre kandidatë, Arben Ristani, Enkelejd Alibeaj dhe Eduard Selami. Në përfundim të votimit asnjë prej tyre nuk mori shumicën e votave të 265 anëtarëve të Këshillit, megjithatë, më tej, nuk pati balotazh dhe fitues u shpall zoti Ristani i cili kishte grumbulluar me shumë vota se dy kandidatët e tjerë, 101 të tilla. Zoti Alibeaj mori 85 vota, ndërsa Selami 76 vota.

Për 22 drejtuesit e departamenteve, dhe 6 sekretarët, u votua mes dy kandidatëve për secilin post. Pjesa dërrmuese e kandidaturave, janë emra përgjithësisht të rinj, të cilët nuk kanë patur funksione të larta shtetërore apo politike gjatë periudhës që demokratët ishin në pushtet.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG