Lidhje

Përparimi i luftëtarëve peshmerga


Kurdistan Iraqi regional government President Massoud Barzani arrives to support Kurdish forces as they head to battle Islamic State militants, on the summit of Mount Sinjar, in the town of Sinjar, Iraq, Dec. 21, 2014.

Udhëheqësi i kurdëve të Irakut, Massoud Barzani vizitoi malin Sinjar pasi luftëtarët kurdë peshmerga thyen rrethimin e zonës nga luftëtarët e Shtetit Islamik.

Presidenti i rajonit gjysmë-autonom kurd të Irakut, Barzani thotë se peshmergat kanë marrë nën kontroll të gjitha rrugët që çojnë në mal dhe kanë çliruar zonën, ku ishin bllokuar mijëra pjesëtarë të pakicës Yazidi.

Ai shtoi se forcat kurde nuk do të lejojnë asnjë luftëtar të Shtetit Islamik të mbetet në zona ku mund të hyjnë peshmergat.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG