Lidhje

Të hënën fillon gjyqi kundër D. Tsaranaev


Një gjykatës federal në Shtetet e Bashkuara vendosi që procesi i gjykimit për të dyshuarin e vendosjes së bombës gjatë Maratonës së Bostonit, Dzhokhar Tsarnaev, do të fillojë ditën e hënë, duke refuzuar kështu kërkesën e palës mbrojtëse për një ndryshim të vendit dhe për shtyrje të fillimit të gjyqit deri në muajin shtator.

Avokatët e Tsarnaevit mbështetën argumentin se publiciteti i lartë për çështjen do të pengonte zhvillimin e një procesi të drejtë gjyqësor.

Tsarnaev përballet me akuza për vrasjen e tre personave dhe plagosjen e më shumë se 260 të tjerëve gjatë maratonës më 15 prill 2013, nga shpërthimi i bombave të prodhuara prej tij.

Ai ka deklaruar se është i pafajshëm.

Vëllai i tij, Tamerlan Tsarnaev, i dyshuari i dytë në këtë çështje, u vra gjatë një shkëmbimi zjarri me policinë.

XS
SM
MD
LG