Lidhje

Infermerja skoceze me ebola në gjendje kritike


Një spital në Londër thotë se një infermiere skoceze që po trajtohet atje nga Ebola, është në gjendje kritike.

Spitali tha sot se gjendja e Pauline Cafferkeyt është keqësuar në dy ditët e fundit.

Ajo kishte shërbyer si vullnetare në përpjekjet kundër Ebolës në Sierra Leone muajin e kaluar, para se të sëmurej. Infermierja u kthye në Britani më 28 dhjetor dhe u diagnostikua dy ditë më pas.

Cafferkey ishte pacientja e parë me Ebola e diagnostikuar në Britani. Spitali i Lirë Mbretëror e trajtoi me sukses punonjësin britanik të ndihmave William Pooley me ilaçin eksperimental Zmapp, por spitali tha se nuk e kishte më në dispozicion këtë ilaç kur u diagnostikua Cafferkey.

Zyrtarët e shëndetësisë thanë se Cafferkey po trajtohet me plazmën e një të mbijetuari nga Ebola dhe një ilaç eksperimental të cilin nuk e kanë identifikuar.

XS
SM
MD
LG