Lidhje

Fëmijët jetimë e të braktisur dhe kujdesi shtetëror


Jetimet ne Shkoder
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

Shkodra është qyteti me tre shtëpi të fëmijëve jetime apo të braktisur të ardhur nga zona Veriore e Shqipërisë. Njëra prej tyre është edhe Shtëpia e fëmijëve parashkollor, nga mosha tre deri në gjashtë vjeç.

Prej vitesh, zona Veriore e Shqipërisë vazhdon të ketë numrin më të madh të familjeve që jetojnë në varfëri ekstreme dhe me probleme të rënda sociale, çka shtyn një numër familjesh të braktisin fëmijet ose t’i dërgojnë në qendrat e përkujdesjes shtetërore.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ishte në Shtëpinë e fëmijëve parashkollor, ku përgatiti kronikën:

Jetimet ne Shkoder
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:04:15 0:00

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG