Lidhje

Libianët kundër Shtetit Islamik


Libianët po protestojnë kundër ekstremistëve të Shtetit Islamik që morën përgjegjësinë për sulmet vdekjeprurëse me bomba në lindje të vendit.

Mijëra vetë u mblodhën dje në Bengazi, pas vrasjes së të paktën 40 vetëve dhe plagosjen e dhjetra të tjerëve në tre sulme vetëvrasëse në qytetin e Qubba-s.

Grupi për monitorimin e të dhënave të zbulimit, SITE intelligence me qendër në Shtetet e Bashkuara tha se dega e Shtetit Islamik në rajonin Barqah mori përgjegjësinë për sulmet dhe i identifikoi autorët si libianë dhe sauditë.

Në Libi është shtuar dhuna, ndërsa luftëtarët besnikë të Shtetit Islamik përpiqen të zgjerojnë territorin që kanë nën kontroll.

XS
SM
MD
LG