Lidhje

Vrasja e Nemtsovit


Riot police stand guard during a march to commemorate Kremlin critic Boris Nemtsov, who was shot dead on Friday night, in central Moscow March 1, 2015. Opposition supporters march through Moscow on March 1 in memory of Nemtsov, whose murder has increased

Aktivistë të opozitës në Rusi thonë se do të publikojnë dokumentet e grumbulluara nga udhëheqësi i opozitës Boris Nemtsov, para vrasjes së tij më 27 shkurt, që kanë si qëllim të tregojnë rolin e drejtpërdrejtë të Rusisë në Ukrainë.

Aktivisti Ilya Yashin, një aleat i afërt i Nemtsovit, i tha gazetës britanike

“The Times”, se të dhënat që ai kishte janë mbrojtur dhe nuk kanë humbur kur policia mori komjuterin e Nemtsovit si pjesë e hetimeve për vrasjen e tij.

Boris Nemtsov ishte një kritik i hapur i presidentit rus Vladimir Putin. Ai u vra javën e kaluar i qëlluar katër herë pas shpine, vetëm disa hapa larg Kremlinit.

Ai kishte në plan të udhëhiqte protestat e opozitës në Moskë të dielën. Në fakt, po atë ditë mijëra përkrahës të tij morën pjesë në funeralin e tij.

Deri tani nuk ka njoftime për arrestime lidhur me vrasjen e Nemtsovit, ndërkohë që zoti Putin ka premtuar se do të gjendet vrasësi.

XS
SM
MD
LG