Lidhje

Shteti Islamik mund të ketë kryer krime kundër njerëzimit


Militantët e Shtetit Islamik mund të kenë kryer krime lufte dhe krime kundër njerëzimit në Irak, përfshirë genocid kundër pakicës Yazidi, sipas një raporti të ri të publikuar sot nga Kombet e Bashkuara.

Raporti që ju paraqit Këshillit të të Drejtave të Njeriut të OKB-së sjell detaje për vrasje, rrëmbime, tortura dhe shkelje të tjera, të përshkruara nga mbi 100 dëshmitarë dhe të mbijetuar të sulmeve që ndodhën në fillim të qershorit të kaluar, kur militantët morën kontrollin rajone të mëdha të Irakut

Në report bëhet thirrje që Këshilli i Sigurimit të shqyrtojë mundësinë që t’ja dërgojë situatën në Irak Gjyjkatës Ndërkobmpëtare të Krimeve dhe propozon që qeveria irakian të kryejë një hetim public për shkleje të mudnshme të të drejave të njeriut.

Mendimi juaj

Trego komentet

XS
SM
MD
LG