Lidhje

Zgjedhje parlamentare e presidenciale në Nigeri


Në Nigeri po mbahen zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare që ishin shtyrë për gjashtë javë për shkak të shqetësimeve për Boko Haramin.
Rezultati pritet të jetë shumë i ngushtë dhe do të dojë kohë të shpallet. Qendrat e votimit u hapën pasdite herët mes njoftimeve se kryengritësit po përpiqeshin të dëmtonin votimet në disa zona. Sipas anketave parazgjdhore, Presidenti Goodluck Jonathan është në garë të ngushtë me ish-drejtuesit ushtarak të vendit gjeneral Muhammadu Buhari.

XS
SM
MD
LG