Lidhje

Vepra e piktorit shqiptaro-amerikan, Ali Miruku


Në Galerinë e Artiteve në Shkodër u promovua ekspozita kushtuar piktorit shqiptaro-amerikan, Ali Miruku, i cili u nda nga jeta një vit më parë, në Florida të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Pikturat e tij ruhen ne fondet e Galerisë Kombëtare, në Tiranë dhe Shkodër dhe koleksionistë në Amerikë, Zvicër, Itali, Britani e vende të tjera. Krijimtaria e Ali Mirukut na dëshmon evolimin artistik nga realizmi socialist në artin moder të kohës, të cilin ai e kultivoi pas emigrimit në Shtetet e Bashkuara.

Vepra e artistit Ali Miruku
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:40 0:00

XS
SM
MD
LG