Lidhje

Obama, 205 milion dollarë ndihma të reja për Irakun


Presidenti Barack Obama premtoi 205 milion dollarë ndihma të reja humanitare për Irakun, por nuk përmendi publikisht dhënien e armëve shtesë dhe mbështetjen ushtarake të kërkuar nga kryeministri Haider al-Abadi.

Pas takimit të dy udhëheqësve në Shtëpinë e Bardhë, zoti Obama tha se forcat irakiane po pajisen dhe stërviten më mirë që pas zgjedhjes së zotit Abadi shtatë muaj më parë dhe me mbështetjen e sulmeve ajrore amerikane kanë rimarrë gati një të katërtën e territorit të kontrolluar nga luftëtarët e Shtetit Islamik gjatë vitit të kaluar.

I pyetur rreth armëve shtesë të kërkuara nga Iraku, zoti Obama tha megjithatë se bashkëpunimi ushtarak mes Shteteve të Bashkuara dhe Irakut po përmirësohet për të siguruar se forcat e Bagdatit do të kenë sukses.

Presidenti Obama tha se ata diskutuan përfshirjen e Iranit në luftimet në Irak kundër militantëve të Shtetit Islamik. Zoti Obama tha se Shtetet e Bashkuara presin që Iraku dhe Irani si vende fqinje, të kenë një marrëdhënie të rëndësishme, por se çdo operacion ushtarak brenda Irakut duhet të kontrollohet nga Bagdati.

XS
SM
MD
LG