Lidhje

16 vjetori i vrasjes se refugjateve kosovarë në Mal të Zi


Vrasja e refugjatëve shqiptarë nga Kosova, të cilët kërkuan strehim në fshatin Husaj të Rozhajës në Mal të Zi, ende mbetet e pasqaruar pasi deri më sot nuk janë zbardhur autorët e këtij krimi. Edhe pse ndaj 8 pjesëtarëve të ish ushtrisë jugosllave u ngrit aktpadi, gjyqësori malazez i la të lirë. Vrasja e 22 refugjatëve shqiptarë, në mesin e të cilëve kishte fëmijë, pleq dhe gra, ndodhi në prill të vitit 1999 gjatë luftës në Kosovë.

Masakra ne Rrozhaje, Mali i Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

XS
SM
MD
LG