Lidhje

Arrestohen 6 amerikanë të radikalizuar


Agjentë të qeverisë amerikane arrestuan gjashtë persona nga Minesota se kishin planifikuar të udhëtonin në Siri për t’u bashkuar me grupin terrorist Shteti Islamik.

Gjashtë burra, të gjithë pjesëtarë të komunitetit somalezo-amerikan të Minesotës, janë akuzuar për konspiracion dhe përpjekje për ndihmë materiale për një organizatë terroriste.

Prokurori Andrew Luger tha se ata kiishuin bërë përpjekje prej 10 muajsh që të organizonin ikjen nga Shtetet e Bashkuara dhe bashkimin me Shtetin Islamik.

XS
SM
MD
LG