Lidhje

Çështja e emërtimit të rrugëve në Ulqin


Në venbanimet me popullatë shqiptare në Mal të Zi disa rrugë dhe sheshe ende mbajnë emra personalitetesh dhe ngjarjesh nga historia dhe kultura jokombëtare. Me nismat demokratike në Komunën e Ulqinit u bënë disa ndryshime të rrugëve dhe shesheve, por Gjyqi Kushtetues i Malit të Zi i anuloi ato duke i konsideruar të paligjshme. Ndërkohë, Këshilli Komunal për emërtime në Ulqin ka përgatitur vendimin ku parashikohet që më se 50 rrugë dhe sheshe të riemërtohen në frymën kulturore, historike dhe kombëtare të qytetit dhe banorëve që jetojnë aty.

Emërtimet në Ulqin
please wait
Embed

No media source currently available

0:00 0:03:18 0:00

XS
SM
MD
LG