Lidhje

Dita Botërore e Lirisë së Shtypit


Sot shënohet Dita Botërore e Lirisë së Shtypit, një traditë e krijuar nga Kombet e Bashkuara në 1993 për të reflektuar mbi parimet bazë të lirisë së shtypit.

Me këtë rast qytetarët informohen për situatën e shtypit në botë, ku dhjetëra vende censurojnë, ndëshkojnë, pengojnë dhe madje burgosin e vrasin gazetarët.

Para kësaj dite, zoti Obama u takua dje me tre gazetarë imigrantë. Ai tha se të tre ata u bënë objekt trajtimi të rëndë në vendet e tyre, por tani kanë rastin të ushtrojnë profesionin e gazetarit lirisht në Shtetet e Bashkuara.

XS
SM
MD
LG