Lidhje

Zgjedhjet në Poloni


Andrzej Duda, candidate of the conservative opposition Law and Justice party, receives a kiss from his wife Agata, right, as his daughter Kinga, left, watches, after the announcement of the first exit polls in the first round of the Polish presidential el

Në Poloni, një anketë me peshë e zgjedhësve në dalje të qendrave të votimit, tregon se Presidenti polak Bronislaw Komorowski do të dalë i dytë në zgjedhjet e djeshme presidenciale, pas rivalit të tij konservator Andrzaj Duda.

Sondazhi i bërë me kërkesë të medias kombëtare në Poloni dhe që u bë publik disa minuta pas mbylljes së votimeve, tregon se zoti Duda ka siguruar afro 35 për qind të votave. Zoti Komorowski duket se ka fituar vetëm pak më shumë se 32 për qind.

Rezultatet përfundimtare nuk kanë dalë. Por nëse konfirmohen të dhënat e sondazhit, do të ketë një raund të dytë zgjedhjesh më 24 maj.

XS
SM
MD
LG