Lidhje

Kryeministri rumun akuzohet për korrupsion


Romanian Prime Minister and candidate of the ruling Social Democracy Party (PSD), Victor Ponta, right, casts his ballot alongside his wife, Daciana Sarbu, in Bucharest, Romania, Nov. 2, 2014.

Prokurorët anti-korrupsionit në Rumani thonë se kanë ndërmarr një hetim kriminal ndaj kryeministrit Victor Ponta nën dyshime për evazion fiskal, larje parash dhe konflikt interesash.

I pyetur sot, zoti Ponta nuk tha në se do të jap dorëheqjen nga detyra.

Akuzat rrjedhin nga fazat e hershme në karrierën e tij, përfshi punën si avokat dhe si anëtar parlamenti. Rasti i tij lidhet gjithashtu me hetimin e një aleati politik, Dan Sova, ish ministër i transportit në qeverinë e zotit Ponta.

Akuzat janë zhvillimet e fundit në hetimet e qeverisë nga agjencia anti-korrupsionit në Rumani e njohur si DNA.

XS
SM
MD
LG