Lidhje

Jeb Bush, shpall kandidaturën


Former Florida Governor and probable 2016 Republican presidential candidate Jeb Bush speaks at the First in the Nation Republican Leadership Conference in Nashua, New Hampshire, April 17, 2015.
Former Florida Governor and probable 2016 Republican presidential candidate Jeb Bush speaks at the First in the Nation Republican Leadership Conference in Nashua, New Hampshire, April 17, 2015.

Ish guvernatori i Floridas, Jeb Bush, djali dhe vëllai i presidentëve të mëparshëm amerikanë, shpalli zyrtarisht kandidaturën e tij për Shtëpinë e Bardhë, të hënën në Majemi, duke u bërë republikani i 11-të në garë.

Zoti Bush ka grumbulluar shuma të mëdha fondesh për fushatën e tij dhe fillimisht mendohej të ishte pretendenti kryesor republikan. Por anketat e fundit politike kombëtare tregojnë atë praktikisht në një nivel mbështetjeje me senatorin e Floridas Marco Rubio dhe guvernatorin e Uiskonsënit, Scott Walker.

Ndërkohë, ish-Sekretarja e Shtetit Hillari Klinton, pretendentja kryesore për të marr kandidaturën e partisë demokrate, po bën fushatë në Ajoua, duke kërkuar vullnetarë në një shtet që nuk i dha mbështetje kur ajo kandidoi për presidencën në vitin 2008.

Në fillim të vitit të ardhshëm, demokratët dhe republikanët në Ajoua do të hedhin votat e para të garës presidenciale 2016 në zgjedhjet paraprake, shtet pas shteti për të zgjedhur kandidatët që do të përballen me njëri-tjetrin në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

XS
SM
MD
LG