Lidhje

Sulmet terroriste


French President Francois Hollande (C) speaks with Interior minister Bernard Cazeneuve (R) and Prime Minister Manuel Valls at the end of the weekly cabinet meeting at the Elysee Palace in Paris, April 22, 2015.

Kryeministri francez paralajmëroi të shtunën se Franca mund të presë sulme të tjera terroriste, pas tre të tillave të premten që goditën jo vetëm Francën por edhe Tunizinë dhe Kuvajtin.

Udhëheqësit botëror dënuan sulmet që lane dhjetra të vdekur në harkun kohor të pak orëve.

Shteti Islamik mori përgjegjësinë për sulmin në pikën turistike në Tunizi ku u vranë më shumë se 36 njerëz, shumica turistë.

Grupi mori gjithashtu përgjegjësinë për një sulm terrorist në një xhami Shiite në Kuvajt ku u vranë më shumë se 20 persona.

Në Francë, një sulmues përplasi makinën në një kompani amerikane të gazit dhe më pas i preu kokën një biznesmeni. Autoritetet thane se një i dyshuar është arrestuar.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së Ban Ki-moon tha se përgjegjësit duhet të sillen para drejtësisë

XS
SM
MD
LG