Lidhje

Kosova në proces të përcaktimit të kufirit me Malin e Zi


Në Kosovë, qeveria miratoi sot nismën për nënshkrimin e marrëveshjes për përcaktimin e vijës shtetërore kufitare me Malin e Zi. Miratimi i kësaj nisme pason bisedimet e filluara tre vjet më parë rreth kësaj çështjeje e cila ka nxitur debate të rrepta në Kosovë. Opozita pohon se Kosova po rrezikon të humbë pjesë të territorit të saj, ndërsa qeveria thekson se kufiri do të shënohet në bazë të deklaratës mbi shpalljen e pavarësisë së Kosovës, dhe në pajtim me Kushtetutën e vitit 1974, kur Kosova kishte statusin e krahinës autonome në ish Jugosllavi.

Kufiri i Kosovës me Malin e Zi
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:04 0:00

XS
SM
MD
LG