Lidhje

Restaurimi i Gjirokastrës


Restaurimi i Gjirokastrës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

Organizata Ndërkombëtare po i mbështesin në Gjirokastër disa nga pronarët e shtëpive historike të ripërtërijnë vlerat e vjetra në funksion të turizmit familjar.

Gjendja e rreth treqind shtëpive monumentale në këtë qytet paraqet nevoja për restaurime dhe ruajtje, një proces që kërkon jo vetëm mbështetje financiare , por edhe ligjore për mjaft prej banesave që janë braktisur.

Korrespondenti ynë Raimond Kola sjell hollësitë:

Restaurimi i Gjirokastrës
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:51 0:00

XS
SM
MD
LG