Lidhje

Kroacia përballë valës së refugjatëve


Mijëra imigrantë të tjerë, shumë nga Siria dhe Iraku kanë vërshuar në Kroaci ditët e fundit. Ministri i brendshëm kroat Ante Kotromanoviç bëri thirrje për më shumë bashkëpunim mes vendeve evropiane.

Fluksi vjen një ditë pasi Kroacia hoqi bllokadën kufitare me Serbinë duke i dhënë fund një krize një javore që tensionoi marrëdhëniet mes dy vendeve të Ballkanit.

Ndërkohë, 17 imigrantë sirianë u mbytën sot, kur anija e tyre u fundos në brigjet turke, ndërsa udhëtonte për në ishullin grek të Leros.

XS
SM
MD
LG