Lidhje

Aeroplanët francez godasin ISIS


Franca tha se ka ndërmarrë sulmet e para ajrore kundër militantëve të Shtetit Islamik në Siri, ndaj objektivave të identifikuar pas dy javë vëzhgimesh nga ajri.

Presidenti francez Francois Hollande u tha gazetarëve në Kombet e Bashkuara se gjashtë avionë luftarakë goditën një kamp trajnimi të Shtetit Islamik pranë qytetit sirian Deir Ezzor.

Kryeministri Manuel Valls tha se Parisi po vepronte në “vetmbrojtje”. Më herët, zyra e presidentit Hollade tha se sulmet e së dielës u ndërmorën jashtë koalicionit të udhëhequr nga Shtetet e Bashkuara i cili po godet pozicionet e militantëve në Siri dhe Irak, por se kishte koordinuar veprimet me ta.

Deklerata nga zyra e presidentit thoshte se Franca konfirmon angazhimin e saj të vendosur për të luftuar kundër kërcënimit terrorist që vjen nga Shteti Islamik. Ne, citon deklerata, do të godasim sa herë që siguria jonë kombëtare vihet në rrezik.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG