Lidhje

Protestë e ish të përndjekurve politikë në Shkodër


Ish të burgosurit dhe të përndjerkurit politikë të Shqipërisë shpallen sot nga Shkodra nisjen e një fushate të gjërë kundër shfaqjes në mjediset publike të simboleve të diktaturës komuniste.

Ish te burgosurit dhe të përndjekurit politikë paralajmëruan takime dhe protesta gjatë muajve nëntor-dhjetor, në përpjekje për të ndërgjegjësuar politikën dhe shoqërinë shqiptare për t’i thonë jo simboleve të diktaturës dhe përfshirjes në politikë të përsonave që i kanë sherbyer rregjimit komunist.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, ka përgatitur kronikën:

Proteste e ish te perndjekurve ne Shkoder
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:36 0:00

XS
SM
MD
LG