Lidhje

Bullgaria vret një refugjat afgan


FILE - President Rosen Plevneliev of Bulgaria addresses attendees during the 70th session of the United Nations General Assembly at the U.N. headquarters in New York, Sept. 30, 2015.

Presidenti bullgar Rosen Plevneliev thotë se “i vjen shumë keq” për vrasjen e një refugjati afgan nga policia kufitare bullgare dhe se kjo tregon nevojën për veprim të shpejtë nga Bashkimi Evropian për të lehtësuar krizën e refugjatëve.

Zoti Plevneliev u tha gazetarëve sot se i bën thirrje Bashkimit Evropian që të marrë “masa të shpejta për të zgjidhur rrënjët e krizës” dhe u kërkon azilkërkuesve që të respektojnë ligjet bullgare.

Refugjati ishte mes një grupi prej mbi 50 emigrantësh që u diktuan nga patrullat pranë kufirit turk dje, tha Ministria e Brendshme bullgare.

XS
SM
MD
LG