Lidhje

Lutje për viktimat në San Bernardino


California shooting vigil

Banorë në San Bernardino të Kalifornisë u mblodhën mbrëmë për t’u falur dhe kujtuar viktimat e masakrës së 2 dhjetorit ku gjetën vdekjen 14 vetë dhe u plagosën 21 të tjerë.

Zyrtarët thonë se ende nuk i dinë motivet e çiftit Syed Rizwan Faruk dhe Tashfeen Malik për të hapur zjarr në një ndërtesë zyrash.

Sipas njoftimeve Faruku u largua nga një festë që po organizohej në zyrat ku punonte, pasi pati një zënkë me një koleg. Ai u kthye më pas së bashku me të shoqen, të dy të veshur me rroba luftarake, dhe të pajisur me pushkë e revolverë.

Policia zbuloi 12 bomba artizanale, pajisje për të prodhuar bomba dhe një sasi të madhe municioni në apartamentin e çiftit.

Dy të dyshuarit u vranë në një shkëmbim zjarri me policinë në San Bernardino, jo larg vendit ku ndodhi masakra.

XS
SM
MD
LG