Lidhje

Mesha e Vitit të Ri


Vatican Pope

Duke mirëpritur vitin e ri, Papa Françesku tha se është koha ti jepet fund indiferencës dhe asaj që ai quajti “neutralitet fallso” lidhur me padrejtësitë, përsekutimet, luftrat dhe mjerimin në botë.

Në meshën e sotme në Bazilikën e Shën Pjetrit, Papa shtroi pyetjen se “si është e mundur që arroganca e të fuqishmëve vazhdon të përulë të dobëtit në pjesët më varfëra të botës. Sa kohë do të zgjasë, tha ai, që e keqja do të vazhdojë të mbjellë dhunë dhe urrejtje.

XS
SM
MD
LG