Lidhje

Rusia ofron të ndërmjetësojë mes Iranit dhe Sauditëve


Rusia ofroi për t’u bërë ndërmjetëse mes të Iranit dhe Arabisë Saudite pas ekzekutimit nga Riadi të klerikut të njohur shiit Nimr el-Nimr.

Burimet diplomatike ruse citohen të ketë thënë se Moska është e gatshme për të ftuar në Rusi për bisedime ministrat e Jashtëm të Arabisë Saudite dhe Iranit.

Media të tjera të financuara nga shteti njoftuan se Rusia mund të luajë një rol të rëndësishëm për të zgjidhur mosmarrëveshjen, sepse ajo është i vetmi lojtar ndërkombëtar në rajon që shihet si i paanshëm nga Teherani.

Por Nikolay Kozhanov, i qendrës Carnegie në Moskë, thotë se marrëdhëniet e ngushta të Rusisë me Iranin mbeten një problem për Arabinë Saudite dhe aleatët e saj në rajon.

XS
SM
MD
LG