Lidhje

SHBA ndjekin lëvizjet e ISIS në Libi


Presidenti Barak Obama ka udhëzuar këshilltarët e tij të sigurisë kombëtare të hartojnë strategji për t’iu kundërvënë përpjekjeve të Shtetit Islamik për shtrirjen e aktivitetit të tyre në Libi dhe vende të tjera.

Presidenti theksoi se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë t’u kundërvihen elementëve që synojnë të kryejnë akte terroriste, një mesazh që gjeti jehonë edhe në komentet e Sekretarit amerikan të Mbrojtjes Ash Carter:

“Ata po përpiqen të marrin në dorë frenat e ekonomisë dhe të imponojnë taksa, siç ka vepruar më parë ISIS. Shohim të njëjtat ambicje në këta individë, ashtu siç i kemi parë në zbatim të plotë në Siri dhe Irak. Nuk duam që zhvillime si ato në Siri dhe Irak të shfaqen në vende të tjera, prandaj po e ndjekim situatën nga afër; prandaj po hartojmë opsione mbi veprimet që do të ndërmarrim në të ardhmen”.

Zoti Carter i bëri komentet në një konferencë për shtyp në Pentagon, ku tha se luftëtarët e Shtetit Islamik po përpiqen të “konsolidojnë prezencën” në Libi duke ngritur qendra stërvitore dhe duke tërhequr rekrutë të rinj.

Presidenti Obama ka thënë se Shtetet e Bashkuara do të vazhdojnë t’u kundërvihen elementëve terroristë në vende me qeverisje të kufizuar apo të dobët si Libia, ku ISIS po përpiqet të krijojë baza të sigurita.

Shiko komentet (1)

Ky forum është mbyllur
XS
SM
MD
LG