Lidhje

Një anije e përmbysur drejt Francës


In this photo taken on Thursday, Jan. 28, 2016 and provided by the Prefecture Maritime Atlantique on Jan. 29, 2016, the cargo ship "Moderm Express" is pictured drifting off the coast of France.

Një anije mallrash e paralizuar dhe e anuar po lëviz ngadalë drejt brigjeve franceze në Atlantik, ndërkohë që ekipet e shpëtimit po përpiqen ta tërheqin me rimorkiator.

Kapiteni i anijes së përmbysur Modern Express dërgoi të martën një sinjal SOS dhe ekuipazhi prej 22 vetash u evakuua nga helikopterët spanjollë.

Autoriteti bregdetar i Francës tha se një ekip ekspertësh hipi në anije mbrëmë vonë, por deti i trazuar i ka vështirësuar përpjekjet e rimorkimit. Autoritetet thanë se sot do të bëhet një përpjekje tjetër në qoftë se e lejojnë kushtet e motit dhe të detit.

Express Modern ka në depot e saj 3600 ton lëndë druri.

Autoritetet franceze thanë se nuk kishte asnjë shenjë se në anije mund të kishte hyrë ujë apo se kishte rrjedhur karburant. Shkaku i përmbysjes edne nuk është i qartë.

XS
SM
MD
LG