Lidhje

Rusia thotë se ka arrestuar militantë të ISIS


Policia ruse tha se ka arrestuar shtatë militantë të Shtetit Islamik të cilët kishin planifikuar sulme terroriste në Moskë, Shën Petersburg dhe në rajon Sverdlovsk.

Shërbimi i Sigurimit Federal tha në një deklaratë se personat u arrestuan në qytetin Yekaterinburg dhe se ata synonin të niseshin për në Siri sapo të kishin kryer sulmet.

Sipas një njoftimi të agjencisë së lajmeve Interfax, policia kishte kontrolluar shtëpitë e këtyre personave dhe kishte gjetur "një laborator për prodhimin e pajisjeve plasëse të improvizuara, si dhe eksplozivë, detonatorë elektrikë, armë, granata dhe libra me përmbajtje ekstremiste."

Në njoftim thuhej se udhëheqësi i grupit ishte anëtar i ISIS-it, i cili kishte ardhur "nga territori i Turqisë."

XS
SM
MD
LG