Lidhje

USAID dhe fermerët në Malësi të Madhe


USAID mbeshtet fermeret ne Malesine e Madhe
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

USAID mbeshtet fermeret ne Malesine e Madhe

Agjencia Amerikane për Zhvillim Ndërkombëtar, USAID, së bashku me kampin ushtarak amerikan Bonstill në Kosovë mbështetën një grup fermerësh në Malësi të Madhe për fuqizimin e kapaciteteve magazinuese dhe përpunuese për bimët mjeksore.

Malësia e Madhe është zona ku grumbullohet sasia më e madhe e bimëve mjeksore, që eksportohen në SHBA.

Vitet e fundit, USAID ka dhuruar disa qindra njësi magazinimi në të gjithë Ballkanin, duke mbështetur sfidat e zhvillimit në këtë rajon.

Korrespondenti i Zërit të Amerikës, Pëllumb Sulo, përgatiti kronikën.

USAID mbeshtet fermeret ne Malesine e Madhe
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:07 0:00

XS
SM
MD
LG