Lidhje

Policia maqedonase përdor gaz lotsjellës


Qindra emigrantë dhe refugjatëve u përpoqën sot të thyejnë një gardh kufitar për të hyrë në Maqedoni nga Greqia, ndërkohë që rriten tensionet pas kufizimeve të vëna mbi njerëzit lëvizin nëpër vendet e Ballkani.

Policia maqedonase përdori gaz lotsjellës kur një grup prej rreth 300 irakianësh dhe sirianësh çanë kordonin policor grek dhe vërshuan drejt një hekurudhe që kalon mes dy vendeve.

Me thirrjet "Hapni kufijtë!" një grup njerëzish përdorën një shtyllë metalike për të rrëzuar një pjesë të gardhit në kufirin me Maqedoninë, duke bërë që policia të hidhte gaz lotsjellës për të mos i lejuar.

Të paktën 30 vetë, duke përfshirë shumë fëmijë, kërkuan ndihmën e parë, sipas organizatës bamirëse Mjekët e Botës.

XS
SM
MD
LG