Lidhje

Gjykimi i dy gazetarëve në Turqi


Can Dundar (C), editor-in-chief of Cumhuriyet, arrives at the Justice Palace in Istanbul, Turkey, March 25, 2016.

Në Turqi, dy gazetarë dolën sot në gjyq nën akuzat se kanë nxjerrë sekrete shtetërore dhe kanë ndihmuar një organizatë terroriste me raportimet e tyre për kontrabandën e dyshuar të armëve në Siri.

Xhan Dundar dhe Erdem Gyl të gazetës Xhumhuriyet mund të dënohen me burgim të përjetshëm nëse shpallen fajtorë. Ata janë akuzuar për publikimin e imazheve që datojnë në janar të vitit 2014 të kamionëve me destinacion Sirinë për të cilat gazeta thotë se provojnë që Turqia ka kontrabanduar armë në Siri.

Turqia thotë se gazetarët kanë ndihmuar një lëvizje islamike të kryesuar nga kleriku që jeton në SHBA, Fethullah Gulen. Turqia ka një rekord të dobët të të drejtave të njeriut dhe një histori akuzash ndaj gazetarëve.

Organizatat për lirinë e medias i kanë bërë presion Ankarasë të tërheqë akuzat kundër gazetarëve Dundar dhe Gyl.

XS
SM
MD
LG